Yapay Zeka ve Pazarlama

31 Mayıs 24

Yapay Zeka ve Pazarlama

Günden güne gelişen teknolojiyle birlikte yapay zeka araçlarındaki artış, kullanıcıları tedirgin etmeye başladı. Her alanda yapay zeka araçlarını kullanarak tıpkı bir ajans gibi çalışmanız mümkün. Bir yapay zeka aracı kullanarak sosyal medyanız için yeni videolar üretebilir, reklam yazılımlarıyla satışlarınızı katlayabilir veya müşteri odaklı pazarlama yapabilirsiniz. Sizler için derlediğimiz pazarlama ve satış alanında destek olacağınız yapay zeka araçları;

ADOBE 

Hızla değişen dünyada bir ajansın yapabileceği her alanda kullanılabilen yapay zeka araçlarına bir tanesi daha eklendi.

OpenAI'ın metin sistemlerinden yüksek kaliteli videolar oluşturan Sora'sından sonra şimdi Adobe'nin video oluşturma odaklı bir yapay zeka modeli geliştirdiği açıklandı. Modele göre sadece yapay zeka görüntülerini değil aynı zamanda profesyonel çekim yaptığınız kareleri de hızlıca değiştirebilir ve üzerinde çalışabilirsiniz.

SORA

ChatGpT’nin geliştirici OpenAI, metinden video oluşturmayı sağlayan Sora’yı geçtiğimiz Şubat ayında duyurdu. Sora metin komutlarından yola çıkarak yüksek kalitede ve 60 saniye uzunluğunda videolara üretebilecek.Kötü amaçlı kullanımları engellemek amacıyla şu an için erişim engeli yaşanıyor. Ancak sonraki süreçte kullanıma sunulacak olan yapay zeka yazılımı, film sektörü için büyük bir adım olacak nitelikte.

CAPTION

Kendi sesinizle farklı dillerde dublajlar sunan yapay zeka destekli uygulama Captions, yaratıcı stüdyo araçlarıyla birlikte geliyor. Bu uygulama sayesinde videolarınız için yapay zeka tarafından üretilmiş müzikler oluşturabilir, uzun formatlı videolarınızı yapay zeka desteğiyle kısa reels veya shorts içeriklerine dönüştürebilirsiniz.

GENSTUDIO

Adobe, yeni yapay zeka destekli reklam oluşturma platformu GenStudio'yu kısa bir zaman önce duyurdu. GenStudio e-posta, Facebook, İnstagram ve LinkedIn gibi sosyal medya platformları için hızlıca reklam kampanyaları oluşturabiliyor.

Adobe, GenStudio'nun fiyat politikasını şirketlere göre belirleyecek ve platform, bu yılın ilerleyen dönemlerinde kullanıma sunulacak.

ALBERT 

Bulut tabanlı bir yapay zeka platformu olan Albert, dijital pazarlama alanında önemli bir rol oynamaya hazırlanıyor. Albert, hedef kitle verilerini büyük ölçekte işleyebilir ve analiz edebilir, bu sayede pazarlamacıların daha iyi kararlar almasına yardımcı oluyor. 

Albert ayrıca reklam kampanyalarını yönetiyor.  Albert, ücretli arama (paid search), sosyal medya ve programatik (programmatic) gibi kanallarda kampanyaları geliştirebilir ve yönetebilir. Bu, pazarlamacıların daha etkili ve verimli kampanyalar yürütülmesine olanak tanırken, yapay zeka tarafından desteklenen stratejilerin kullanımıyla sonuçların iyileştirilmesini sağlıyor.

CHATBOAT

Pelrio Analytica tarafından geliştirilen Chatbot, Şirket, işletmelerin satış ve müşteri destek süreçlerini optimize etmek için kullanılıyor. İşletmenin ihtiyaçlarına uygun olarak özelleştirilebiliyor ve geniş bir yelpazede faydalar sunuyor. 2017 yılında chatbot teknolojisini kullanan ilk markalardan biri olan Sephora, aynı anda daha fazla müşteriye ulaşıp yanıt verebiliyor ve onlara özel öneriler sunabiliyor. Şirket, bu bilgilerle ilgilenen, müşterilere kişiselleştirilmiş e-postalar ve mesajlar göndererek müşterilere kişiselleştirilmiş pazarlama deneyimi sundu.

Yapay zeka araçları dijital işleri ve ajansları her geçen gün daha da tehdit ediyormuş gibi gözükse de reklamlarınızı, satışlarınızı ve kreatif tüm işlerinizi; ,işini bilen ajansa bırakmak şu an için en doğru adım olacaktır.