En iyi Ücretsiz Beş Video Stok Sitesi

21 Ekim 20

En iyi Ücretsiz Beş Video Stok Sitesi

Her gün global çapta neredeyse 300 bin terabyte veri üretiyor ve internete yüklüyoruz. İnternet üzerinde saklanmakta olan data her geçen gün büyürken bu “Büyük Data’nın” önemli kısmını görsel içerikler oluşturuyor. Artık internet üzerinde bir görsel içeriği neredeyse bulamama şansımız yok. Son yıllardaki gelişme ile stok video sitelerinde de büyük data artışları yaşandı. İlk tercih edilen çalışma modeli  her videonun ayrı ayrı satışı şeklinde olsa da bu alanda rekabetin artması ile nitelikli içerik üreticileri reklam ve bağış sistemi ile çalışan ücretsiz stok video sitelerine de videolarını yüklemeye başladılar.

Bu yazımızda sizlerle en iyi ücretsiz beş video sitesini ve bu sitelerin kullanımına dair ufak püf noktalarını paylaşıyoruz;

Pexels

İnternet üzerinde ücretsiz stok video kaynağı olarak son yıllarda zirveye oturan bir site Pexels.. Çalıştığı freelancerlar ve büyük ekipli yapım firmaları ile sürekli arşivini büyüten ve en güncel konularda bile içerik bulabileceğiniz bir site.

https://www.pexels.com

Mixkit

Mixxit; hatırı sayılır video görsel arşivine sahip olan bir site. Aradığınız görselin burada olma ihtimali bir hayli yüksek. Detaylı ve verimli filtrelemelerle videoda dikey yatay formatta dahi arama yapabiliyorsunuz. Sitenin bir dezavantajı olarak; Motion Array, Envato gibi sitelerde bulunan ücretli abonelik sistemine dahil videoları sizin aramanız dahilinde gösteriyor oluşu ve bunları filtrelemenize izin vermemesini gösterebiliriz. Bu durumda haliyle “İşte aradığım görüntü!” derken hayal kırıklığı ile karşılaşabiliyorsunuz.

https://mixkit.co

pixabay

Çok büyük bir video veri tabanına sahip olmasa da kaliteli içeriklerin bulunabildiği, pek çok anahtar kelimeye cevap verebilen bir site. Belki de aradığınız görsel burada kim bilir?

https://pixabay.com

Videvo

Videvo; ücretli ve ücretsiz video, görsel ve prodüksiyon müziklerini aynı çatı altında sunan bir site. Geniş bir veri tabanına sahip, pek çok farklı anahtar kelimeye cevap verebilen bir site. Bu sitede ücretsiz görsel ararken zaman kazanmak için arama yaptıktan sonra filtreleme kısmından ücretsiz seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

https://www.videvo.net

Videezy

Özellikle portre ve insan konulu başlıklarda uzak doğu ve Asya kökenli modeller ve oyuncuların olduğu bir site. Bu site üzerinden Türkiye ve Avrupa hedef kitleli yapılan filmlerde insan konulu video bulmak zor. Ayrıca Pexels gibi yüksek kaliteli içeriklere odaklanmış bir site değil. Ancak çok geniş bir veri tabanına sahip ve spesifik bir görüntü arıyorsanız bu siteye bakmakta fayda var.

https://www.videezy.com

 

Mazwai

Bu site adeta bir el yapımı stock video arşivi. Kendi sloganında söylediği gibi “Free stock video clips, hand picked by experts”. Pek çok anahtar kelimeye cevap veremese de veri tabanındaki yüksek kaliteli estetik görüntülerle fark yaratan bir site. Eğer videonuz için estetik göze hitap eden görüntülere ihtiyacınız varsa doğru sitedesiniz!

https://mazwai.com