Çoksesli Estetik 2020 Tasarım Trendleri

15 Eylül 20

Çoksesli Estetik 2020 Tasarım Trendleri

Çoksesli Estetik

2020 Tasarım Trendleri

Zorlu mücadelelerle yarıladığımız, bizleri adeta Ray Bradbury romanlarının kahramanlarına dönüştüren 2020 yılı hayatımıza olumlu ya da olumsuz yön verirken, grafik tasarım dünyasında da değişen çok fazla şey oldu. 

Çevremiz ve alışkanlıklarımızın geçirdiği dönüşümle, ürettiklerimizin de bizlerle beraber değişime uğraması kaçınılmaz. Teknolojinin hızla gelişmesi ve geçmişin izleriyle birleşimi 2020’nin tasarım trendlerinin belirlenmesine yeterli oldu. Distopyan estetik, hologramlar, geometrik izler, çevreci yaklaşımlar, geçmişe götüren cut-out’lar ve daha birçok şeyi 2020’nin yeni görsel biçimi olarak tanımlamak mümkün. 

Yeni bir çağ ve toplum yapısını oluşturmaya hazırlanan 2020'nin çok sesliliğine hep beraber göz atalım;

Kolaj ve Cut-Out Tekniği: 

Max Ernst, Picasso, Hannah Höch, Man Ray gibi hayranlık uyandıran kolaj sanatçılarının bakış açısını 2020 yılında tasarım trendi olarak görmek oldukça mutluluk verici. Asimetrinin de sıkça kullanıldığı, basılı ve dijital mecralarda kendini gösteren kolaj tekniği; 2020’de en çok karşılaştığımız trendlerden biri haline geldi. Geleneksel dokular ve geometrik tasarım elemanlarının yarattığı kontrast 2020’de sıkça rastladığımız diğer görünümlerden biri oldu.

Hannah Höch

Yeşil Tasarım

Bu distopik başlangıcın elbette bir önerisi var: İsraf etme!

Nüfus arttıkça üzerimizde baskı kurmaya devam eden karbon salınımı, israf, çevre kirliliği, doğal alanların tahribatı ve buna bağlı toplumsal bilinçlenmede minimalizme bir değer yüklendi; az mürekkep ve az çevre kirliliği…

Dijital ve basılı mecralarda da farklı ve ilgi çeken çevre dostu tasarımlar kendini göstermeye devam ediyor.  "Ecobranding"olarak adlandırılan yeni bir trend türü de bu amaç doğrultusunda hayatımıza girmiş bulunuyor. Ekolojik bir markalaşma tasarımı öneren bu yaklaşımla daha az miktarda kullanılan mürekkep, bizlere çevreci bir yöntem sunuyor.

Fütüristik Renk Paletleri

Kalabalık bir sokakta yürürken veya dijital mecralardaki gezintilerimizde, dikkatimizi hızlı bir şekilde çekmeyi başaran “Cyberpunk” tasarım trendiyle markanız adeta parlayacak! 

 

2019'dan itibaren sıklıkla görmeye başladığımız magentalar, yeşiller, pembeler ve birçoğu tasarım dünyasında bir şölen yarattı diyebiliriz. VR animasyonlar, kinetik tipografi, kitap tasarımları ve birçok alanda gönlümüzde taht kuran fütüristik renk paletleri ile siz de markanızın öne çıkmasını sağlayabilirsiniz.  

Hareketli Mizanpajlar

Alışkanlıklarımızda yer edinen hızlı eylemlerimiz ve çabuk dönüş alma isteğimiz, beraberinde hareketli tasarımları da 2020'de en çok gördüğümüz trendlerden biri haline getirdi. Mesajınızı daha görünür hale getirip, hızlı iletmek istediğinizde GIF formatında hazırlanmış bir mizanpaj  ifade gücünüzü artıracak. Statik tasarımlardansa başvurulan bu yöntem yüksek potansiyelini uzun zamandır ortaya koyuyor. 

Hareketli mizanpaj Gif -  https://www.behance.net/gallery/63386173/GIFs-04-Kinetic-Posters  Syddharth Mate

Karanlık Arayüz Tasarımları

Her ne kadar "göz yoran" bir itibarı olsa da siyah arayüz tasarımları 2020'de sıkça karşılaştığımız trendlerden bir diğeri. Spotify'dan alışkın olduğumuz bu karanlık atmosfer, Instagram gibi popüler mecralarda da yerini almış durumda.

Fotoğraf Üzerinde Çizgisel İllüstrasyonlar

İllüstrasyonların, gücünü görüntü üzerinde dijital veya geleneksel olarak gösterdiği bu trend tasarımın hareketli bir estetiğe kavuşmasını sağlıyor. Bir fotoğraf veya görüntüyle birleşen illüstrasyon veya çizgisel tasarımlarla 2020 farklı bakış açısını bir kez daha gözler önüne seriyor.  

Tasarım trendlerindeki çeşitliliği ve çoksesliliğiyle 2020'nin sonuna doğru ilerlerken, gelecekte bizleri bekleyen bu yeni yaklaşımları ve daha fazlasını izlemeye devam edeceğiz. 

      Helin Cengiz